Pazúchy - najčastejšie otázky March 31 2015, 2 Komentáte

Zhrnutie vašich najčastejších otázok ohľadom pazúchov - prírodných dezodorantov.

Čo je to pazúch a ako funguje?

Dezodorant (pazúch) nezabraňuje prirodzenému poteniu, ale jeho antibakteriálny účinok zabraňuje rozkladným procesom potu a teda aj nepríjemnému zápachu.

Ako sa používa vytláčací mechanizmus na pazúchu?

Dezodorant sa vytláča/vysúva jednoducho - zospodu prstom opatrne vytlačíte kúsok, koľko potrebujete. Dezodorant sa obvykle nezošúchava sám dole späť, ale keby predsa, tak po prvom použití už by sa nemal (rozotretie do krajov ho zafixuje), Netreba s ním silno kolmo tlačiť (vtedy sa môže zasúvať), lebo chvíľku mu trvá, kým sa rozohreje a začne topiť.

Osvedčená metóda je šúchať s ním v jemnom náklone (teda nedržať dezodorant úplne kolmo), potom sa vytvaruje do mierneho "kopčeka" v strede a nezanáša sa priveľmi k okrajom.

Ako zasunúť pazúch bezpečne späť do obalu?

Ak by ste si dezodorant vysunuli príliš vysoko, tak ho vrátite späť miernym poklepaním po rovnej pevnej ploche (po stole).

Pazúch je pre mňa príliš tuhý / mäkký - čo s tým?

Pazúch sa najľahšie nanáša na vlhkú pokožku, napríklad po sprchovaní. Ak je pre vás pazúch príliš tuhý alebo máte pocit, že sa ťažko rozotiera, naneste na jeho povrch pred použitím 1-2 kvapky vody, ktorá uľahčí roztierateľnosť pazúchu bez výrazného tlačenia.

Naopak - ak je pre vás pazúch príliš mäkký, skladujte ho na chladnejšom mieste alebo v chladničke, aby sa pri použití topil pomalšie.

Ak ani jedno z tohto nepomohlo - ozvite sa nám, pazúchu dohovoríme a vymeníme vám ho za nový:-).

Ako skladovať pazúch?

Berte do úvahy základné faktory znižovania výdrže akéhokoľvek výrobku - teplo, slnko, vzduch (oxidácia) a vlhkosť. Nezabudnite si dezodorant vždy zatvárať, aby nebol zbytočne na vzduchu, nenechávajte ho celé dni na slnku alebo na prehrievaných miestach.

Kedy pazúch nepoužívať? Je pre niekoho nevhodný?

Dezodorant jednoznačne nepoužívajte na poranenú pokožku (vrátane pokožky poranenej pri holení), mohli by ste byť prekvapení pálením. Niektorí ľudia môžu reagovať podráždením na určitú zložku v pazúchu - na sódu alebo na niektorú zo silíc. Veľa závisí aj od samotného dávkovania, kde príliš časté používanie alebo príliš hrubé vrstvy dezodorantu môžu spôsobiť podráždenie. Počúvajte preto svoje reakcie tela a používajte pazúch v primeranej miere (menej je niekdy viac).

Môže sa dezodorant používať počas tehotenstva?

Niektoré silice v dezodorantoch nie sú vhodné pre použitie počas tehotenstva či kojenia, v týchto prípadoch nie je presná hranica vždy jednoznačná, odporúčam vyberať si vône jemnejšie (levanduľa, citrusové vône) a v prípade že si nie ste istá, poraďte sa so svojím lekárom. Sledujte vlastný pocit a nepoužívajte dezodorantu priveľa. Určite sa vyhnite siliciam, ktoré spôsobujú prekrvenie, ako napríklad klinček, škorica, zázvor, borievka, bazalka, rozmarín.

Orientačné rozdelenie silíc vhodných a nevhodných počas tehotenstva nájdete napríklad na tejto stránke.

Čo robiť ak je náplň do dezodorantu po naplnení príliš mäkká?

Pravdepodobne ste náplň do obalu natlačili alebo zohriali iba veľmi máličko - masu dezodorantu ste teda zmäkčili "podrvením" a ona už svoje pevné vlastnosti neobnovila, dezodorant sa môže javiť ako mäkší a kašovitý. Situáciu vyrieši systém rozpustiť - naliať - nechať stuhnúť, kedy sa pevnosť a štruktúra dezodorantu obnoví. Náplne aj samotné dezodoranty v obaloch vyrábame naraz z rovnakej hmoty, preto by k záhadám v tuhosti nemalo dochádzať (akékoľvek iné neobvyklé anomálie zreklamujeme:-)).

Robí pazúch fľaky na bielom/čiernom oblečení?

Áno aj nie. Treba si uvedomiť, že dezodorant sám o sebe nie je snehovo biely a nie je ani taký zázračný, že po nanesení sublimuje alebo sa inak uvedie do stavu neviditeľnosti. Inak povedané - ak si ho dáte rozumnú vrstvu a počkáte, kým zložka voskov a olejov vpije do pokožky, tak prípadnú zmenu si na bielom tričku určite nevšimnete. Ak použijete dezodorantu priveľa alebo rovnaké biele tričko nosíte týždeň, zmenu na tričku si už všimnete, v podobe krémových stôp (niečo medzi veľmi svetlým kapučínom a laté podľa toho akú máme vzorku kaolínu). Jednoducho prebytok dezodorantu sa nemá kam inde stratiť, ako ošúchať sa o oblečenie. Po týždni odporúčajú módni poradcovia tričko vymeniť (stopy sú vyprateľné bez väčších problémov).

Na tmavých tričkách sa nevyskytuje biela stopa, ale ak použijete dezodorantu priveľa, môžete mať na oblečení jemný poprašok (oprášiteľné). Farebné oblečenie podobne, môže byť vystavené prebytku nevstrebaného oleja, tak svoje podpazušie netrápte tonami dezodorantu.

Ako eliminovať tieto problémy - naneste rozumnú vrstvu a chvíľku počkajte, kým sa olej nevstrebe. Po dlhšom používaní tričko operte:-).

 Nie je tu vaša otázka? Napíšte mi ju na ponio@ponio.sk

Ivana