EKO domáce preventívne opatrenia proti vírusom March 10 2020, 0 Komentáte

Aktuálna situácia v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom si vyžaduje opatrnosť a zvýšené opatrenia na zamedzenie jeho šírenia, na druhej strane nie je nutné vyvolávať až takú paniku, ak sú vypredané dezinfekčné prostriedky - rovnako účinné prostriedky si viete vyrobiť doma alebo ich tam už máte - je teda ideálny čas minúť aj zabudnuté zásoby:

Základom je umývanie rúk

Tento účel úplne dostatočne splní bežné, tuhé alebo tekuté mydlo, pokojne aj staršieho dáta (znehodnocujú sa v ňom iné ako čistiace zložky, napr. vône a oleje)

Dezinfekčné eko gély a roztoky zo špajze

Základom dezinfekčného gélu je obvykle ALKOHOL  - takže ak máte doma nejakú "chriapku", ktorú nikto nechce piť, je ideálna na použitie namiesto dezinfekčného roztoku. Alkohol by mal mať rozmedzie 40-70% - pod a nad túto hodnotu sa účinok znižuje pomerne výrazne, zároveň zvýšené percento viac vysušuje pokožku. Použiť môžete aj denaturovaný alkohol.

Ďalšie zložky ktoré môžete pridať pre upgrade gélu/roztoku:

- zvlhčovadlo - ideálne glycerín, ale môžete do alkoholu primiešať aj nevyužitý krém na ruky, telové mlieko, aloe vera gél atď.....

- prírodné silice/bylinky - podporia dezinfekčný účinok a prekryjú alkoholový pach, top je tea tree, ale použiť môžete aj levanduľu, citrón, eukalyptus, tymián, mätu......

- zahusťovadlo - hustejší gél/krém môže pomôcť hustejšej konzistencii (tu ale pozor, nie každý sa znáša so silným alkoholom, otestujte kompatibilitu s malým množstvom)

Príklad - recept na domáci dezinfekčný roztok na ruky:

200ml alkoholu (cca 52% - takého, ktorý nikto nechce piť :-), príp. denaturovaného)

2PL glycerínu (alebo 2-3PL hydratačného krému/gélu)

40 kvapiek silice tea tree + eukalyptus + citrón (príp. iné)

POZNÁMKA: Bezhlavé dezinfikovanie alkoholom vám môže ruky zbytočne vysušiť, šetrné umytie mydlom (taktiež zvážte frekvenciu) je preto lepšia voľba, ak máte na výber. Ak si kvôli okolnostiam musíte umývať ruky často, natrite si ich krémom.