Ponio blog

Vermikompost 1. - Zakladáme + príchod dážďoviek May 02 2015, 0 Comments

Nechtíky, slezy, levandule - budú lepšie prosperovať s výživou z vermikompostu? Založíme, prihnojíme, zistíme. Inšpirujte sa aj aj vy:-).

Ponio je síce oficiálne o výrobe kozmetiky, ale neoficiálne súvisíme s mnohými inými odvetviami, napríklad takým poľnohospodárstvom - základnými kameňmi našej výroby sú rastliny. Rastlinné oleje, rastlinné silice, extrakty, odvary či celé rastlinky z našej záhrady - medzi inými nechtík, mäta, levanduľa či slez. Cez leto preto rozširujem svoju prácu nielen na prácu vo výrobni, ale aj o starostlivosť o bylinky a zber kvetín, listov, rastlín, ktoré potom využívame až do najbližšej sezóny. Keďže naša pôda na záhrade je bohužiaľ hutná a ílovitá, snažíme sa ju skultivovať a obohatiť. Tento rok sme sa preto rozhodli okrem klasického kompostu vyskúšať aj vermikompost a podporiť tak rast našich byliniek.

Možno ste už o vermikomposte počuli, pretože sa dá údajne prevádzkovať takmer kdekoľvek - nielen vonku ale aj v garáži, na balkóne, či dokonca v školskej triede alebo v kuchyni. Ziskom je nielen výživné hnojivo, ale aj zníženie celkového odpadu v domácnosti. Len stručne - základným rozdielom oproti klasickému kompostu  a vermikompostu je ten, že vermikompost vytvárajú dážďovky (obvykle kalifornské) spracovávaním biologického odpadu (zvyšky z kuchyne a záhrady). Kvalitatívne je vermikompost oveľa bohatší na živiny ako bežný kompost a priaznivo vplýva na celkovú cirkuláciu živín v ekosystéme. Nechcem sa textovo opakovať, preto ak by niekoho vermikompostovanie zaujalo, môžete začať napr. týmto dokumentom.

Chvíľku sme doma študovali, čo všetko potrebujeme a občas mali pocit, že dážďovky potrebujú viac starostlivosti ako mačka či psík, no kým sme si zohnali vermikompostér (zatiaľ radšej iba maličký model) a dážďovky, trochu sme vytriezveli, že snáď to nebude taká veda. Základom pre dážďovky je vhodná strava, vlhkosť a teplota, pri dodržaní týchto podmienok by sa im malo dobre dariť.

Tak a tu je už pár fotiek z nášho dnešného udomácňovania dážďoviek:

 

Niekoľko hodín vopred sme si namočili kokosové vlákno - ako jednu zo zložiek do základnej podstielky pre dážďovky, aby sa po presune aklimatizovali a mali príjemné prostredie.

Kokosovú hmotu sme premiešali s kúskom zeminy a o niečo väčším množstvom na malé kúsky natrhaného papiera.

Papier je potrebné v podstielke navlhčiť a premiešať s vláknom a zeminou.

Nám sa zdala táto podstielka po premiešaní trochu nízka a tak sme pridali ešte ďalšie odporúčané zložky - pokosenú trávu odležanú v bežnom komposte, trochu vyzretého kompostu, kúsky šalátových listov.

Troška starých jabĺčok (nepoužili sme všetky aby sme dážďovky neprekŕmili a kompost nezačal smrdieť)....

A nakoniec - do stredu vložíme dážďovky, aj spolu so zeminou v ktorej cestovali a majú v nej už vytvorené priaznivé prostredie. Áno, viem, takto to nevyzerá zatiaľ veľmi vábne:-). Tam pri prste, to malé červené je jedna zo stoviek kalifornských dážďoviek:-).

Prvé základné poschodie je hotové....

Skontrolujeme či je podstielka dosť vlhká a na vrch položíme ešte navlhčený novinový papier.

A takto vyzerá vermikompostér vo svojej prvotnej fáze. Keďže dážďovky zatiaľ rozmaznávame, nechali sme ho vnútri, no po víkende ho presunieme von na tienisté, pokojné miestečko. Zatiaľ má náš vermikompostér iba dve poschodia - jedno kam odteká "dážďovkový čaj" / tekuté hnojivo a druhé so založeným vermikompostom, po čase budeme dokladať bioodpad z kuchyne aj do ďalších poschodí a dážďovky sa budú medzi nimi presúvať cez dierky, ktoré sú v každom dne poschodia. V ďalších častiach zdokumentujeme ako sa bude dariť nielen dážďovkám, ale aj našim bylinkám po hnojení týmto organickým hnojivom - vermikompostom.


Výpredaj

Nedostupné

Vypredané

Net Orders Checkout

Item Price Qty Total
Subtotal €0.00
Shipping
Total

Shipping Address

Shipping Methods

Slovensky