Pazúchy I. - napísali o nás a o nich January 28 2015, 0 Komentáte

Možno ich už používate, možno pri nich práve váhate a možno o nich počujete prvýkrát. Pre základnú orientáciu, čo, kde ako, zdieľam článok Lucie Švaral so mnou. Lucka je spoluzakladateľkou a inštruktorkou webu fitshaker.sk.

Škodlivosť dezodorantov a ako sa pri tomu brániť

Jedného dňa za mnou prišla moja polovička s prosbou, nech mu vyrobím prírodný dezodorant z kokosového oleja. Vraj si už viac nechce striekať do tela chémiu s možným nežiaducim účinkom – rakovinou. Keď mi poslal dlhočižný návod na výrobu takéhoto dezodorantu, len som sa chytila za hlavu. Uuuf, tak to asi nepôjde. Začala som pátrať po jednoduchšej alternatíve – zakúpiť si takýto dezodorant od niekoho, kto má jeho výrobu „v rukáve“. Odvtedy sme vyskúšali viacero alternatív. A keďže leto a dezodoranty k sebe jednoducho patria, rozhodli sme sa priniesť ti článok na túto tému.

Ako však napísať článok o dezodorantoch, keď v nich nie sme odborníci? Predsa spýtať sa na to odborníka. A tak sme oslovili Ivanku Zuzinovú, ktorá sa venuje výrobe dezodorantov.

fitshaker blog deodoranty

1. Každý chce v lete príjemne voňať a dezodorant je povinná výbava každej ženy. Mali by sme si dať záležať na výbere dezodorantu, alebo hlavne nech pekne vonia a dlho vydrží?

V prvom rade si objasnime prečo sa potíme. Keď nám je teplo, naše telo sa ochladzuje a tiež odvádza z tela škodliviny.

Taktiež by som rada ujasnila pojmy dezodorant a antiperspirant, lebo ešte stále ich veľa ľudí používa ako rovnaké pojmy. Dezodorant vo všeobecnosti zabraňuje zápachu potu, pričom antiperspirant je jeho podskupinou a zabraňuje samotnému poteniu.

Určite je potrebné zvážiť, aký dezodorant si vybrať a prečo. Na denné použitie je pre mňa jasnou voľbou dezodorant nezabraňujúci poteniu iba zápachu, na druhej strane je pochopiteľné, ak chce nevesta v deň D byť tip top a použije výnimočne antiperspirant.

2. Ktoré látky sú v dezodorantoch nebezpečné?

Veľký boom sa udial v súvislosti s hliníkom, ktorý je účinnou zložkou najmä v antiperspirantoch v rôznych formách. Prebehlo a prebieha veľa štúdií o súvislosti medzi rakovinou prsníka alebo Alzheimerovou chorobou a hliníkom.

Problémom je, že látky obsiahnuté v antiperspirantoch (najmä ten nešťastný hliník) „upchávajú“ potné žľazy a tým je narušená regulácia teploty tela ako aj odvádzanie škodlivých látok von z tela. Tieto škodlivé látky sa potom hromadia v najbližších miestach, teda v okolí prsníkov.

Výsledky v týchto štúdiách však nie sú až tak jednoznačné, pretože dáta sa zbierajú veľmi ťažko (denne na nás vplýva priveľa faktorov) a mnohé z týchto látok sú nielen v dezodorantoch, ale aj inej dennej drogérii, vrátane zubnej pasty, šampónov, sprchových gélov a pod.

Dezodoranty okrem hliníka obsahujú aj konzervanty (triclosan, parabény), plnidlá, parfémy a iné pomocné látky, z ktorých každá z nich si nesie svoje vedľajšie účinky – a nielen na zdravie ľudí, ale často aj na životné prostredie.

fitshaker-blog-skodlive-dezodoranty-oldschool-reklama

3. Čo môže spôsobiť pravidelné používanie takýchto dezodorantov?

Okrem rakoviny sú to rôzne podráždenia pokožky alebo zvýšené riziko vzniku alergií. Veľa závisí od samotného zloženia, preto odporúčam čítať časť INGREDIENTS.

4. Prečo sú dezodoranty s týmito látkami vôbec na trhu povolené a dostupné?

Zrejme práve preto, že spomínané štúdie sú dlhé, nákladné, nemáme dostatok výsledkov a trh na výrobcov zatiaľ až tak netlačil. Ale postupne sa to mení.

fitshaker-blog-dezodorant-vyhodit-radsej2
Stačí si raz prečítať zloženie a nemáš na výber…

 

5. Akú alternatívu môžu ľudia zvoliť, ak chcú používať zdraviu neškodné dezodoranty?

Môžu použiť tzv. deo kryštál (kamenec) alebo prírodný dezodorant so základom sódy (hydrogénuhličitanu sodného). Niektorí dodávatelia so zameraním na šetrnú „zelenú“ kozmetiku postupne vyvíjajú aj ďalšie látky, napríklad kvasinky, takže myslím že každý, kto hľadá, si vyberie:-).

Ja vyrábam dezodorant so sódou, pričom ako pomocné látky k nemu sú kokosový olej, jojobový vosk, kakaové maslo, kaolín a prírodné silice, ktoré zabraňujú rozkladu potu, takže aj keď sa človek potí, nezapácha.

fitshaker-blog-dezodorant-skodlivy-solny
Toto je náš deo kryštál, ktorí sme si kúpili v Rimini na Wellness výstave. Nevýhodou je, že funguje len keď ho nanesiete na mokrú pokožku a nemá žiadnu vôňu.

 

6. Môže si človek vyrobiť takýto dezodorant aj sám doma?

Nejaký základný určite áno – stačí v potravinách kúpiť sódu bikarbónu a vedľa v drogérii panenský kokosový olej a zmiešať do vyhovujúcej konzistencie. Malé percento ľudí môže reagovať na koncentrovanú sódu bikarbónu citlivo, preto je toto aj dobrý test na znášanlivosť. Určite do dezodorantu neodporúčam pridávať silice (esenciálne oleje) z ezoterických stánkov v obchoďákoch, nemám s ich kvalitou dobré skúsenosti. Ak chcete kvalitnú silicu od slovenského dodávateľa, odporúčam značku Hanus.

7. Ako dlho vydrží takýto dezodorant? Dokáže plnohodnotne nahradiť tie tradičné z obchodu?

Dezodorant podľa mňa vydrží účinkovať rovnako dlho, i keď nikdy som to nemerala. Predsa len po dlhom dni v lete je človek upotený celý a vtedy nemá chuť skúmať či dezodorant vydrží 48 hodín :-). Mne osobne dezodorant ten z obchodu plne nahradil a myslím, že mnohým mojim zákazníčkam tiež :-).

fitshaker-blog-dezodorant-skodlivy-pinguin

8. Je určený iba pre ženy, alebo aj mužov?

Samozrejme aj pre mužov. Preto som prvotný dizajn etikety musela na ohlasy zákazníčok (resp. ich mužských polovičiek) zmeniť tak, aby bol prijateľný na nosenie aj v mužskej taške :-).

9. Je finančne náročnejšie používať prírodné dezodoranty?

Nemyslím si to. Áno, môj dezodorant je drahší ako nejaký zo supermarketu (stojí 4,60-Eur), ale spomínali sme aj domáci dezodorant, takže alternatívy sú vždy. Je to skôr otázka priorít a nie ceny.

fitshaker-blog-dezodorant-skodlivy-B
Takto vyzerajú tuhé dezodoranty od Ivanky.

10. Prečo si začala s výrobou takýchto prírodných dezodorantov?

Dezodorantmi som akoby doplnila svoje portfólio výrobkov. Začala som mydlami a masážnymi kockami a minulý rok som ich rozšírila o dezodoranty a šampúchy (tuhé šampóny). Všetko sú to totiž veci, ktoré bežne používam a som rada keď viem, čo v nich je. Radšej ako veľa bombastických surovín použijem menej, ale overených.

Zdroj fotiek: flickr.com, ponio.sk a náš osobný archív

Autor článku: Lucia Švaral